A XIX. század végén két nagy emlékfaültetési akció zajlott hazánkban. Az elsőre 1896-ban a millennium megünneplése, a másodikra 1898 végén, Erzsébet királyné 1898. szeptember 10-én történt tragikus halála adott alkalmat.
„A millenniumi év emlékére az országban igen sok helyen az iskola-, községház udvaraira és egyéb fontosabb helyekre, községeink, városaink fákat ültettek ki, a mi igen dicsérendő cselekmény. Több helyen a földművelésügyi m. kir. miniszter által adományozott cideralma és diófák lettek kiültetve községenkint és iskolánkint 3—5 drb ; a legtöbb községben azonban az emlékfákat erdei és gazdasági fák képezik. így a beérkezett jelentések szerint Zalamegye községeiben 6309 drb, Vasmegye községeiben 32243 drb, Esztergom megyében 4769 drb, Komárom megyében 5435 drb, végül Mosonmegye községeiben 459 drb tölgy, hárs, kőris, szil, eper, akácz és nyárfa lett kiültetve.”
Gyümölcskertész, 1896. július 25.
Az alábbiakban részleteket közlünk a Seé községben 1896. június 23-án keltezett Jegyzőkönyvből, mely hazánk ezeréves fennállásának emlékére és tiszteletére megtartott nagy díszgyűlésen készült, s mely után emlékfákat ültettek.
„Elnöklő bíró felkérte Szepessy László körjegyzőt, hogy ismertesse a mai nap célját, és beszéljen a magyarság történelméről. …
A képviselő-testület továbbá örök háláját fejezi ki a maga és az összes lakosság nevében az isteni Gondviselés azon kegyelméért, hogy szeretett hazánk ezeréves fennállását megérni engedte és a legalázatosabb kérelemmel járul ugyanahhoz a bölcs Gondviseléshez azért, hogy unokáinknak is megérni engedje a második ezerév teljes letelését. …
Hogy a jövő nemzedék tudomással bírjon Seé község jelenlegi állapotáról, következők soroltatnak fel: Seé kisközség Vasvármegyében a szombathelyi járásba és a toronyi körjegyzői szövetkezetbe van beosztva. Királyi törvényszéke, járás-bírósága Szombathelyen van. … Seé az oladi róm. kath. felekezeti plébániának fiók községe, iskolailag is Oladhoz tartozik. A toronyi állami anyakönyvi kerületbe van beosztva s megjegyzendő, hogy a toronyi körjegyző és állami anyakönyvvezető székhelye jelenleg itt Seében van. Népessége 362 lélek, tiszta magyar ajkú, lakházak száma 58.
Seé múltjára nézve a képviselő-testület részletes megjegyzéseket nem tehet, csak általánosságban azt jelenti ki, hogy Vasvármegye legrégibb községeinek sorába tartozik. A most Seé nevet viselő község 1891. évben egyesült a régi Nagy Seé és Kis Seé községekből.
Seé községnek 1896. évben következő elöljárói voltak: Bolfán József községi bíró, Varga János helyettes bíró, Szakály József és Németh István esküdtek, Rozmán Imre közgyám, Szepessy László körjegyző. Községi képviselők: Ernuszt Kelemen földbirtokos és országgyűlési képviselő, Rozmán Imre, Németh József, Szakály József, Zsolnai János, Szakály Mihály, Rozmán József földmívesek, virilisek, Varga János, Szakály István, Hányi István, id. Szakály Imre, ifj. Szakály Imre, Szakály János és Molnár János földmívesek, választottak. Római kath. plébános Rácz Ferenc, felekezeti kántortanító Horváth Péter, osztálytanító Babics Kálmán.”
Az emlékfákat – 10 diófát – a község északi részén a pinkafői út mellett ültették el.
Sörös István